Video a foto report z bety Heroes VII

. Publikováno v Novinky. Zobrazení: 4140

Zdravím všechny hrdiny síly a magie u již třetího z reportů z právě probíhající uzavřené bety Heroes VII. Pokud se chcete podívat, co nám přinesla první beta (build 20822), navštivte tyto odkazy:


Dříve, než se pustím do rozebírání hry samotné, upřesním, na jaké sestavě jsem hru spouštěl:

  • Windows 10 Ultimate 64 bit (ač nejsou podporované, hra běží bez problémů)
  • Intel Core i5-4460 CPU @ 3.20 GHz (4 CPUs)
  • 8192 MB RAM
  • DirectX 11
  • AMD Radeon R9 200 Series, 400 MHz - 2766 MB
  • rozlišení 1920 x 1080

Veškeré video a screenshoty pořízené ze hry jsou z druhého oficiálního buildu bety Heroes VII s označením: Beta 2 Build 28908.

Beta report - video

 


(délka: 1:06:56, HD rozlišení)

(délka: 00:56:00, HD rozlišení)

(délka: 0:58:34, HD rozlišení)
 
(délka: 0:54:56, HD rozlišení)

Beta report - foto


Hra byla dostupná ke stažení ve středu 26. srpna cca od 13:00 hodin a čítala kolem 7,5 GB dat. S rychlým připojením mi tak trvalo cca 30 minut čistého času, než se vše stáhlo do PC. Vše se instalovalo přes původní první build (nebylo třeba odinstalovávat hru a dělat čistou instalaci). Hra byla defaultně nastavena v anglickém jazyce (ve kterém jsou i fotky a videa), ale už je možnost přepnout do mateřštiny (návod naleznete na konci článku). Jelikož však překlad ještě není otestovaný a ne všude text sedí, šel jsem na jistotu a ponechal angličtinu.

Důkaz, že tam čeština již opravdu je, ač mírně ukrytá v nastavení :) A musím pochválit pěkné animované hlavní menu. Trochu mi to připomnělo krátké animace z Might and Magic 6-8, když se vlezlo do budov. Snad se tahle úžasná RPG série zase někdy vrátí ke svým kořenům :) Ale zpět k Heroes VII!

Všechny obrázky jsou zmenšené - pro plné rozlišení klikněte pravým myšítkem a vyberte otevřít obrázek v novém okně/panelu/kartě.

Nastavení už probírat nebudu, tam zůstalo vše při starém. Novinkou je při výběru mapy i možnost výběru hrdiny s tím, že již vidíte jak jeho specializaci, tak i všechny dovednosti a jakého ranku se je může naučit. Od každé frakce bylo k dispozici 9 hrdinů. Jelikož první dva reporty byly za Azyl a Akademii, vybral jsem pro tento report Hvozd (v překladu Sylvanští elfové) a Kobku. Hra začala starou dobrou známou tabulkou s týdnem čehosi (zde konkrétně týden Asasínů a Stínů - dvojnásobná produkce).

Toto je historický moment! Vidíte tu malinkou ikonku v podobě hradu na pozadí zástavy města? Ano, už je možné jedním kliknutím na tuto zástavu přejít na městskou obrazovku :) A jako bonus je možné kliknutím na zelené cihličky vedle názvu města skočit přímo na výstavbu budov - díky UbiLimbic, že tento neduh z první bety vyřešili. Ikonky jsou vesměs stejné, štít vpravo ve tvaru šipky je příkaz pro vašeho hrdinu, aby "si šel po svých" :) Prostě klasický mezerník, kterým pošlete hrdinu po předem vyznačené trase.

Další ústupek od vývojářů a vyslyšení hlasů fanoušků má nyní název "Arcane Knowledge". Vy jej ale budete znát pod jednodušším názvem "Wisdom". Ano, moudré hlavy ve Francii shledaly, že omezení možnosti učení magií na dovednosti hrdinů nebylo zrovna nejlepší, a tak se vrací jednoduché pravidlo: kouzla prvního kruhu (úrovně) se může naučit každý, kouzla druhého kruhu ti, co mají AK (Arcane Knowledge) = 2, třetího pak AK = 5 a čtvrtého a posledního AK = 8. Přičemž body do AK získává váš hrdina učením jakýchkoliv magických dovedností.

Specializace hrdinů jsou bohužel stále stejně nudné - takže hrdiny vybíráte spíše podle dovedností a jejich ranků, které se hrdina může naučit. Problém je především v tom, že jsou statické, takže na pár prvních týdnů se například bonus k síle nebo morálce hodí, ale pak už je to jedno. Ideální by byly jednak unikátní specializace, které jednotlivé hrdiny odliší (když už jich je tak málo) a pak takové, které by sílily spolu s tím, jak získává úrovně váš hrdina. K tomuto tématu se vyjádřil i Marzhin, fanoušek Heroes, který nyní pracuje pro Ubisoft. Prý se s tím pokusí něco udělat, ale rozhodně to nebude hned, takže spíše formou nějakého patche po vydání.

Nahrávací obrazovka (povědomé kolečko je variací symbolu z Might and Magic: X). Jedno se jim musí nechat - tzv. "stained glass", tedy vitráže se opravdu povedly a ani bych se nezlobil, kdyby byla úvodní animačka (intro) tvořena zčásti v tomto stylu. Když se dnes nejmodernější tituly ohánějí cool flash animacemi 2D textur, proč nezajít ještě dál a hlavně stylově k tématice Heroes, že :)

Tuto obrazovku už znáte z první bety, klasická přípravná fáze před bitvou, kdy si rozmístíte jednotky tak, jak uznáte za vhodné (skryjete slabé střelce za překážky a rychlé běžce naopak dáte na střed). Co však v první betě nefungovalo, bylo ukládání tohoto rozmístění. Nyní stačí jednou rozmístit jednotky a v další bitvě už budou čekat na stejných pozicích. Samozřejmě pokud přiberete do armády novou jednotku, musíte vše rozestavět znova. A stane-li se, že bude nějaká jednotka, o kterou byste neradi přišli (třeba jen pár kusů po těžkém boji), můžete ji nechat "na lavičce" a do bitvy se vůbec nezapojí.

Pokud jednotka v boji získá nějaký pozitivní/negativní efekt, zobrazí se to jednak v podobě malé ikonky u portrétu a také jako malá šipka (zelená/červená). Moje Pixie zrovna získává dobrou morálku, což jí umožní zaútočit znova. Dobrou morálku také získají všechny vaše jednotky (a naopak nepřátelské ztratí), pokud zabijete všechny potvory v jednotce (zde na obrázku umírá kušník z Azylu).

Zde můžete obdivovat taneční umění s meči na ledové ploše.

Destiny - osud, ale také štěstí - muška jenom zlatá, řekl by klasik. Ale v podání Kobky se jedná o smrtící nástroj, který dokáže v kombinaci s dobrými jednotkami rozehrát smrtící kombinaci. Zkusil jsem zainvestovat co nejvíce do tohoto atributu a opravdu se to vyplatilo (jak, to uvidíte níže).

Štěstí v plné parádě - můj Assassin dává právě kritický zásah (150% poškození). Jen škoda, že než dokončí efektní otočku s dýkami, tak už je nebohý Kabir mrtvý na zemi. Ono vůbec časování útoků a animací jednotek bude třeba ještě trochu poladit, ale není to nic oproti katastrofě z první bety, kdy se některé jednotky točily jak káčy nebo se úplně zacyklily.

Ne, to není opičí tanec, to je jen útok nové jednotky Strider pocházející z Kobky. Originalita? Spíše výstřednost. Ale snaha autorů nezkopírovat vše z Heroes VI se cení. Jinak je zde krásně vidět detailnost jednotek i okolí. Což se ovšem při zoomu ztratí. A konečně už fungují i stíny tak, jak mají (ne jako v Heroes VI jejich kostrbaté variace).

Poznáváte tu malou příšerku za pařezem? Ano, Troglodyt, tak jak ho známe z Heroes III je zpět a je mnohem silnější a hlavně odolnější! Nyní plní funkci tanka, kdy oproti ostatním základním jednotkám zvládne více poškození. Stále je slepý, takže jej neovlivníte kouzly působícími na zrak. Původně mela jeho vylepšená verze disponovat pohybem pod zemí, což by bylo nejen úžasně taktické (podhrabat hradby, podlézt překážky), ale také "lore friendly", neboť žije ve souznění se zemí a slouží jako levná pracovní síla na hloubení tunelů pro Temné elfy. Bohužel v betě neuměl nic jiného, než pobíhat po povrchu. Snad se to ještě změní, popřípadě to jistí moddeři :)

Quick Combat - rychlý boj přijde vhod, když bojujete proti slabým jednotkám. Šetří to čas a o zkušenosti nepřijdete (jak tomu bývalo dříve, když jste nechali slabé soupeře prchnout). A pokud něco nevyjde podle vašich představ, můžete vždy souboj zopakovat manuálně a ukázat počítači, kdo je tady vedoucí... stratég :)

Arkathovo požehnání je jedno z několika kouzel, která sesíláte na mapě dobrodružství. Za elfy mi asi nejvíce přirostlo k srdci kouzlo od Sylanny, kdy jej sešlete na důl se dřevem nebo rudou a náhle se zdvojnásobí produkce na několik dní. Výborný způsob, jak získat před protivníkem náskok, zvláště tam, kde máte jen omezený počet surovin nebo na nejvyšší obtížnosti.

Jak jsem mluvil o štěstí, zde je přímo dovednost Destiny a ta z vašeho hrdiny a potažmo i vašich jednotek dokáže udělat opravdové miláčky štěstěny. Například Chaos Magic - hody na štěstí se aplikují i při kouzlení ničivých kouzel a to se pak metají blesky, ohnivé koule a ledové šípy! Okamžitě jsem si zamiloval kombinaci štěstí a ničivé magie, tak příznačné pro Kobku. Ale to ještě nebylo vše. To pravé eso stále čekalo v rukávu...

Kdyby se vám zdálo, že toho štěstíčka je pořád málo, není problém mu jít trochu naproti s kouzlem Fortune - první skládanka z mé smrtící kombinace.

A zde je druhá - Medusa / Medusa Sorceress. Tahle dáma, která přešla od žabáků z Hashimy na temnou stranu Kobky. Díky schopnosti Mesmerize, mému zvýšenému štěstí a pro jistotu ještě seslanému kouzlu Fortune, se jí dařilo házet kostky osudu tak dobře, že jeden kritický útok střídal druhý a tím pádem se na cíl aplikoval vždy efekt ustrnutí = jednotka vynechá kolo! Kombo! Podle mě velmi silné a snadno zneužitelné. Alespoň já jsem jej zneužil na vyřazení buď nepřátelského střelce nebo jiné silné/otravné jednotky. A pokud máte místo, můžete si medúzy rozdělit a vyřadit jednotky dvě a více. Ke konci hry už bylo mé štěstí tak vysoké, že medúza nikdy neminula a pokaždé dala kritický zásah s ustrnutím.

Incapacitated! Toť noční můra mých nepřátel :) Pokaždé, když má medúza vyslovila toto zaklínadlo, měl protivník po žížalkách.

Důkaz místo slibů - takto postižená jednotka se nedokáže ani bránit.

Dost kombení a zpět k reportu. Pokud někoho zajímalo, zda se město na mapě dobrodružství mění s tím, jak se vyvíjí, tak ano - roste! Toto je město i s kapitolem a sotva se vešlo na obrazovku. Bohužel již není vidět, když postavíte kolem města obranné zdi.

A zde to samé, ale pro temné bratrstvo.

Peklo v Heroes VII? Ano, ale jen jako neutrální jednotky a jen tyto dvě. Jsou naprosto totožné s těmi z Heroes VI, jen Lilim má novou schopnost "nova", což je takový slabší fireball.

Druhý pekelník v akci. Krom démonické krve umí ještě uštědřit tím větší zranění, čím dále k cíli dojde (takový pekelný jezdec).

Entové jsou vcelku povedení a navíc - novinka - jsou to nyní střelci! Místo draka tak můžete mít střílecí strom (nebo spíše útočící svými kořeny pod zemí), který je navíc v symbióze s dryádou, která jej léčí. Mezi enty je pak navrátivší se hydra, která by však potřebovala více jíst, aby trochu povyrostla, protože takhle by ji zašlápl i kdejaký jelen z lesa :) Ono s měřítky jednotek je v Heroes VII obecně velký problém. Golemové jsou moc malí, minotauři oproti drakům zase velcí a samotní draci jsou tak maličcí, že připomínají spíše motýla, než hrozivého draka.

Druidka z Hvozdu také není žádné ořezávátko. Krom střeleckého útoku se naučila i něco málo od Bulbasaura - lístkový útok! Listy ostré jako břitva proletí celým bojištěm a zasáhnou všechny nepřátele v cestě. Lze seslat jen jednou za boj.

Hydru není radno nechávat dlouho bez dozoru - jednotlivé hlavy se začnou dohadovat, kdo z nich je ta hlavní a nepřítel zatím nepozorovaně prchne :) Jinak mají stále útok kolem sebe, resp. do šesti polí (za každou hlavu).

Plně vystavené město Hvozdu (40. úroveň). Už zbývá jen najít Ashinu slzu a postavit svatostánek.

Bez animace nepůsobí městská obrazovka tak magicky, jako ve hře. Sice to není krásně renderovaná obrazovka z Heroes III, ani 3D epické město z Heroes V, ale svůj účel plní dokonale. Snad jen doladit orámování/zvýraznění budov, nad kterými projíždíte myší a zobrazení budovy ihned po postavení a bylo by to dokonalé.

Zde máme plně vystavené město Kobky (42. úroveň) s jedinou chybějící stavbou - svatostánkem Malassy.

Kobka překvapila a zároveň potěšila - jedno z nejhezčích měst (městských obrazovek). Opět animované ve hře působí lépe.

Jelikož se náš report chýlí ke konci, je na čase na finální zúčtování - oba hrdinové posbírali všechny své jednotky a Hvozd zaútočil na město Kobky.

Celkový pohled na bojiště. Medúza se už nemůže dočkat, až na celý boj vyřadí nebezpečného elfího lučištníka svým vymazleným kombem :)

V levém rohu se vám představují bojovníci Hvozdu, vedení hrdinou Agathinem. Zleva: Druid Elder, Sprite (nebo Fanta :) ), Sun Deer, Emerald Dragon, Blade Master, Oak Dryad a Master Hunter. Vzadu pak válečné jednotky: Mother Treant (léčí), Sylvan Ballista (útočí na jednotky) a Enraged Earth Elemental (katapult).

A v pravém rohu za hradbami se vám představují bojovníci Kobky, vedení hrdinou Sinitarem. Zleva: Tracker, Shade, Soulless, Minotaur Guard, Black Dragon, Chthonian (vylepšení Troglodyta) a Medussa Sorceress. Vzadu pak Evil Eye (útočí na jednotky) a Faceless (posiluje vaše jednotky).

Útok draka zasáhne více nepřátel naráz, což je odpověď na ty, kteří rádi skládají jednotky do jednoho chumlu :) Vpravo nahoře za hradbami si všimněte trní na 2x2 poli. To je velmi silná schopnost druidky, kdy každý nepřítel, kdo v tomto poli stojí nebo jím jen projde, obdrží silné poškození (zde to bylo cca 700) a zpomalení. Výborné kouzlo do stísněných prostor, kde musí nepřítel projít právě tímto trním.

Ač se medúza snažila sebevíc, na draka lesních elfů s 500 životy a regenerací 180 životů každé kolo prostě nestačila a nakonec Kobka padla. Sláva vítězům, čest poraženým. A ano, vidíte správně - zkušenosti a úrovně dostávají i poražení.

Vítězství na malé mapě bylo snadné, příště tedy na vyšší obtížnost a na větší mapě :) Zde končí report a na závěr bych rád podotkl, že v této druhé betě je vidět velký pokrok jak v odlaďování bugů, tak i v implementaci některých hráči navrhovaných řešeních. Stále však zbývá ten největší problém - AI. Umělá inteligence nikdy v Heroes hrách moc rozumu nepobrala a pokud zrovna nepodváděla a nejela vždy na jistotu, tak prováděla psí kusy ve svém kole. Zde zatím nezvládá ani ty psí kusy, neboť ignoruje doly, suroviny a dokonce uteče i z města když stojíte opodál, aby kolem vás proběhla a pelášila z neznámých důvodů k vám pro +1 k útoku (a vy zatím zabrali její město). Rovněž tah AI trvá neúměrně dlouho, kdy například obíhá již navštívené budovy přidávající bonusy. Máme před sebou ještě měsíc - takže hodně sil a nervů vývojářům, abychom si na konci září mohli nerušeně (bugy a rodinou) říci ono magické: "Ještě jedno kolo a jdu spát!" :D

Změna jazyku z angličtiny na češtinu:

V klientu Uplay si rozklikněte hru a pomocí menu skrytého pod šipkou zvolte změnit jazyk. Vyberte češtinu a potvrďte stažení dodatečných souborů (nelekejte se, nebudete stahovat celou hru znova). Po chvilce nahrávání můžete hru spustit.

V nastavení (options) obrazu (video) sjeďte dolů a pod volbou jazyk (language) vyberte češtinu - pro potvrzení budete muset restartovat hru a znovu ji spustit, až pak bude vše "hezky česky" :)

Tags: Heroes VII Beta

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrujte se / přihlašte se na stránkách pro odesílání komentářů.